Úvod>Sadba jahodníku>Co je to frigosadba

Frigosadba

Frigosadba je odborný termín pro chlazenou sadbu. Jedná se o sazenice, které jsou vydobývány z půdy v prosinci, kdy se v rostlině vytvoří dostatečná zásoba škrobových látek. Sazenice jsou bez listů; jedná se pouze o kořen s kořenovým krčkem. Následně jsou rostliny zabaleny do tenké fólie, aby se zabránilo vysychání, a jsou v přepravkách uloženy do chladicího boxu. Zde jsou skladovány při teplotách -1°C až -2°C v závislosti na odrůdě. Tímto způsobem mohou být skladovány bez problému až do termínu výsadby. Jestliže rostliny roztály na dobu delší než 24 hodin, nelze je již znovu zmrazit, ale pouze zchladit (na teploty těsně nad 0°C). Doba jejich dalšího skladování je omezena na 1-2 týdny.

Termín výsadby frigosadby je od počátku dubna až do konce června. Frigosadbu můžeme sázet na černou fólii nebo přímo na pozemek. Rostliny vysazujeme do dobře prokypřené a vlhké země, nejlepší je pozemek před výsadbou zrotavátorovat alespoň do hloubky kořenů (cca 10-15 cm). Při výsadbě musí směřovat kořeny svisle dolů a kořenový krček musí zůstat nad zemí. Půdu kolem sazenice je nutno řádně přitlačit, aby nedocházelo k obnažení vrchní části kořenů a následnému vysychání. Výhodou frigosadby je lepší ujmutí sazenic i při vyšších teplotách a při menší potřebě závlahy (rostliny nemají listy, nevyžadují tolik vody). Další výhodou je fakt, že sazenice jsou k dispozici pro výsadbu během celého vegetačního období (nejsme odkázáni na počasí). Po výsadbě rostou frigo sazenice velmi bujně, protože mají k dispozici mnoho zásobních látek potřebných pro růst. Škrob se ukládá v rostlinách, aby přežily zimu. Je-li vydobytí rostlin provedeno ve správnou dobu, disponuje frigo sazenice v době výsadby větším růstovým potenciálem, než běžná čerstvá sazenice právě vydobytá z půdy a hned přesazená.

Po 2 - 4 týdnech, v závislosti na termínu výsadby, rostliny začínají kvést. V případě, že má rostlina dostatek vláhy a živin, můžeme nechat tyto plody dozrát. V opačném případě je lepší květy vyštípat. Při dobré péči můžeme již v prvním roce počítat s 50 - 100 g jahod. Plody jsou sice menší, ale velmi aromatické. Výnos je v prvním roce asi pětinový, než bude v letech následujících, kdy můžeme podle odrůdy z jedné rostliny počítat se sklizní 300 - 600 g jahod.

Během léta se z těchto sazenic vytvoří porost pěkných a velkých rostlin. Celkově lze frigosadbu doporučit jako moderní a profesionální způsob výsadby jahodníku.

Kontaktujte nás

Jahodárna Čejkovice

Čejkovice u Jičína

506 01

Telefon:

E-mail:

‌608 052 554 (v prodejní době)

jahody@jahody.eu


Odebírejte novinky
Nevyplňovat

Pro odeslání klikněte na druhé tlačítko:
Webové stránky vytvořil Acceler